ایران 47
به ایران 47 خوش امدید ..
صفحه نخست                  نسخه موبایل                  عناوین مطالب                  تماس با من
نوشته شده توسط ایران 47 در تاریخ جمعه 23 تیر‌ماه سال 1391 :: 02:03 ب.ظ


شاید زمان آن فرا رسیده است کمی رقابت سیستم عامل ها فشرده تر شود.طبق آنچه که به احتمال زیاد اطلاع دارید رقابیت سیستم عامل ها اکنون بین ای او اس و اندروید است.این دو اسب دونده به هیچ رقیب دیگری اجازه ی رقابت نمی دهند.در طول شش ماهه گذشته سهم اندروید در بازار از %۵۰٫۱ به %۵۰٫۹  و سهم ای او اس از %۳۰٫۲ به %۳۱٫۹ افزایش یافته است.اما Rim چه؟دو امتیاز به پایین تر.(از ۱۳٫۴ درصد به ۱۱٫۴درصد)و مایکروسافت؟۴درصد کاهش سهم و سیمبین هم %۱٫۱ از سهم بازار دور شده اند.

همان طور که در بالا خواندید،بازار سیستم عامل های موبایل در دستان گوگل و اپل است.مایکروسافت هم کم کم با ارائه ی ویندوز فون ۸ شاید جایی در این بازار برای خود پیدا کند.و اما شما چه فکر میکنید؟آیا الان زمان خوبی برای ورود یک سیستم عامل جدید است؟


حتما با مرورگر فایرفکس آشنایی دارید.یکی از موفق ترین مرورگرهای موجود است که به احتمال زیاد اکنون مرورگر شما هم همان است. موزیلا روز گذشته خبر برنامه خود برای عرضه یک سیستم عامل موبایل کاملا باز را رسما اعلام کرد.با نام رسمی فایرفاکس اوس(Firefox OS).

انتظار می رود که اولین دستگاه های مجهز به Firefox OS در سال ۲۰۱۳ وارد بازار شوند و موزیلا قبل از این یک برنامه حمایتی بسیار گسترده را برای کسب جایگاه مناسب در بازار موبایل و دیگر ابزارهای همراه آغاز کرده است. برای مثال ZTE و TCL، دو شرکت بزرگ چینی تولید کننده موبایل گفته اند که ابزارهایی با پردازنده کوالکام اسنپ دراگون و فایرفاکس او اس تولید خواهند کرد.

موزیلا می گوید که فایرفاکس او اس یک اکوسیستم موبایل کاملا باز خواهد بود که تماما بر اساس استانداردهای وب باز (open web standards ) و اپلیکیشن هایی بر پایه HTML5 ساخته خواهد شد. فایرفاکس او اس در واقع نامگذاری دوباره ای برای پروژه Boot to Gecko موزیلا است که قصد داشت یک سیستم عامل موبایل بر پایه موتور Gecko تولید کند. موتوری که هم اکنون توسط بسیاری از پروژه های نرم افزاری بازمتن مورد استفاده قرار می گیرد.

عملکردهای ابتدایی دستگاه (از قبیل تماس تلفنی، ارسال پیامک، تقویم و غیره) تماما بر پایه HTML5 خواهند بود و این کار قابلیت ها و امکانات بسیار گسترده ای را در اختیار توسعه دهندگان پلتفرم فایرفاکس او اس می گذارد. برای مثال توسعه دهنده می تواند اپلیکیشنی خلق کند که توانایی مشاهده و تجزیه و تحلیل تاریخچه پیامک های شما را داشته باشد. یا حتی بتواند در مواقع خاص، به صورت کاملا خودکار و بدون دخالت شما، پیامک ارسال کند.

در حالی که اغلب اوقات از اندروید به عنوان یک پلتفرم باز یاد می شود، اما این سیستم عامل کاملا بر پایه استانداردهای وب باز نیست. که دعوای حقوقی اخیر گوگل-اوراکل بخشی از نتایج آن است. و البته دستگاه های اندرویدی اغلب دارای محدودیت هایی هستند که توسط گوگل یا شرکت های تولیدی تحمیل می شوند. روت کردن دستگاه هم قابلیت و امکانات بیشتری را باز کرده و در اختیارتان می گذارد، اما تنها تعداد کمی از کاربران از آن اطلاع داشته و یا آن را به کار می برند.

به نظر شما آیا این سیستم عامل موفق خواهد بود؟و یا سرنوشتی مانند Web OS خواهد داشت؟